گوگل هرساله 1 میلیارد دلار بابت بقای نوار جستجویش در آیفون به اپل پرداخت می کند

گوگل هرساله 1 میلیارد دلار بابت بقای نوار جستجویش در آیفون به اپل پرداخت می کند

بر اساس اسناد دادگاهی جدید، گوگل هر سال برای آنکه کاربران آیفون جستجوهایشان را از طریق موتور جستجوی این شرکت انجام دهند، مبلغی معادل 1 میلیارد دلار به رقیب خود یعنی اپل پرداخت می کند.

به گزارش بلومبرگ، گوگل در سال 2014 در حدود 1 میلیارد دلار به کوپرتینویی ها پرداخت کرده است تا موتور جستجوی پیش فرض در مرورگر سافاری گوشی های اپل، همچنان گوگل باقی بماند.

گوگل هرساله 1 میلیارد دلار بابت بقای نوار جستجویش در آیفون به اپل پرداخت می کند

برای مدتی طولانی این شایعات وجود داشت که گوگل برای حفظ جستجوگر خود در آیفون، معاملاتی با کمپانی اپل دارد، اما تا به حال جزییاتی از این قرارداد از سوی این دو شرکت اعلام نشده بود. اکنون با توجه به اطلاعات و اسنادی که به تازگی منتشر شده، مشخص می شود که چرا گوگل جایگاه خود را به عنوان جستجوگر پیش فرض در مرورگر سافاری حفظ کرده است. علاوه بر این، این دو شرکت در درآمد حاصل از جمع آوری اطلاعات توسط گوگل با هم سهیم هستند.

اپل در سال های اخیر، خدمات و سرویس های ارایه شده توسط گوگل از جمله اپلیکیشن Google Maps را از برنامه های پیش فرض موجود در گوشی های آیفون حذف کرده است و اپلیکیشن نقشه های خود را جایگزین کرده است. اما کاربران همچنان می توانند اپلیکیشن نقشه های گوگل را از اپ استور به صورت جداگانه دریافت کنند.

جستجوگر پیش فرض مرورگر سافاری که به صورت نواری در قسمت بالای آن مشاهده می شود و می توان در آن سایت و یا واژه ای را جستجو کرد نیز در قسمت تنظیمات قابل تغییر است. هرچند اکثر کاربران، جستجوگر گوگل را بهترین گزینه می دانند.

تیم کوک، مدیرعامل اپل یکی از منتقدان سیاست گوگل در نحوه بهره وری از اطلاعات کاربران و فروش آن ها به آگهی دهندگان محسوب می شود.

هنوز دو شرکت اپل و گوگل به اطلاعات منتشر شده از سوی بلومبرگ واکنشی نشان نداده اند.

دیدگاه کاربران

دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید